-
-
Wycieczka do Straży Pożarnej
W związku z obchodzonym 4 maja Dniem Strażaka, dzieci udały się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 14 w Warszawie. Przedszkolaki wsiadły do wozów strażackich i poznały sprzęt pożarniczy. Dowiedziały się także na czym polega praca strażaka. Później miały okazję porozmawiać na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w domu i w przedszkolu. Strażacy uświadomili Przedszkolakom, że nie wolno: bawić się zapałkami, zapalniczką czy urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu. Panowie poinstruowali dzieci, co zrobić jeśli w domu zauważymy pożar i jak powiadomić Straż Pożarną – dzwoniąc na numer alarmowy 998 podając swój dokładny adres, imię i nazwisko oraz numer telefonu. W trakcie rozmowy ze strażakami Przedszkolaki miały okazję usłyszeć wiele ciekawych historii o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Ta wycieczka wiele nas nauczyła… .
Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Przedszkolaki wybrały się na wiosenną, plenerową wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zwiedzanie Skansenu było prawdziwą podróżą do przeszłości, pełną zaskakujących odkryć. Podczas wycieczki Dzieci oglądały wnętrza zabytkowych chat i miały okazję zobaczyć jak żyli i pracowali mieszkańcy mazowieckiej wsi na przełomie wieków. Po zakończonym zwiedzaniu nastąpił pokaz wyrobu masła starą, tradycyjną metodą oraz zajęcia warsztatowe pt. „W wiejskiej kuźni – pokaz pracy kowala”. Dużą atrakcją dla Przedszkolaków była przejażdżka wozem po terenie Skansenu oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek .
Wycieczka do Biblioteki
Ostatnio Przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do biblioteki . Podczas zwiedzania Dzieci dowiedziały się od Pani Bibliotekarki, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, co należy robić , aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać, jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze. Spotkanie w bibliotece miało na celu również przybliżyć Przedszkolakom literaturę dziecięcą oraz jej autorów.
Wycieczka do Muzeum Etnograficznego – Starszaki
W wycieczce do Muzeum Etnograficznego uczestniczyły również Starszaki . Dzieci z grup: „Pracowite Pszczółki” i „Bystre Delfinki” uczestniczyły w warsztatach pt.: „Tradycje Wielkanocne – od środy popielcowej do Lanego Poniedziałku”. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych (od Środy Popielcowej, poprzez pogrzeb żuru i śledzia aż do święconki i Lanego Poniedziałku), a także dowiedziały się jak kultywować te tradycje.
Wycieczka do Muzeum Etnograficznego
Dzieci z grup: „Wesołe Zajączki”, „Zwinne Wiewiórki” i „Brykające Tygryski” uczestniczyły w warsztatach pt. „Wielkanoc i święta wiosenne na świecie”. Podczas zajęć dzieci poznały najciekawsze zwyczaje i zabawy związane z czasem wiosennego świętowania .
Spektakl „Krawiec Niteczka”
Dzieci z grupy Pszczółek i Delfinków, miały szansę obejrzeć spektakl pt.”Krawiec Niteczka” w Teatrze Lalka . Akcja teatralnej adaptacji baśni Kornela Makuszyńskiego rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem. Droga, jaką odbył tytułowy bohater pełna była przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń została wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabiło mocniej ze strachu albo z miłości.
Przedszkolaki z wizytą w Teatrze
„Tygryski”, „Zajączki” i „Wiewiórki” wyruszyły ostatnio do Teatru Małego Widza na spektakl, pt. „A ku ku”. Wchodząc na salę teatru, można było odnieść wrażenie, że znajdujemy się w jaskini – to przez wiszące na ścianach szaro-srebrne, udrapowane materiały. A na scenie było tylko kilkanaście tekturowych pudeł, ułożonych w mur. I nagle, ktoś próbował się przebić przez ten mur. Monika Dąbrowska, aktorka, która występuje w tej sztuce zabrała dzieci do świata swojej wyobraźni uwalniając po kolei z pudełek niespodzianki. Najpierw była to woda i wiatr. Potem pojawiły się kolejne kolorowe rekwizyty, aż do punktu kulminacyjnego sztuki, kiedy to z pudeł powstał przepiękny, kolorowy obraz. Dużym atutem przedstawienia był bezpośredni kontakt z aktorem podczas oglądania spektaklu.
Grupa Wiewiórek i Zajączków w Muzeum
„Wesołe Zajączki” i „Zwinne Wiewiórki” uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. „O Złotej Kaczce, co w Pałacu mieszkała”. Dzieci dowiedziały się czy Złota Kaczka nadal mieszka w Pałacu Gnińskich, w którym mieści się teraz Muzeum Chopina. Spróbowały również odszukać ukrytych w Pałacu skarbów. Oprócz tego dowiedziały się, czym charakteryzują się legendy i jak odróżnić zamek od pałacu.
Wycieczka do Muzeum Fryderyka Chopina
Grupa Tygrysków wybrała się na wycieczkę. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. „Zaczarowany fortepian” czyli ulubiony instrument Fryderyka Chopina. Miały szansę dokładnie przyjrzeć się fortepianowi, nauczyć się o nim piosenki i wspólnie pomuzykować, co sprawiło im ogromną radość .
Wycieczka do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Za nami fantastyczna wycieczka do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W ramach lekcji muzealnej, pt. „Krakowiaczek jeden…– czy Chopin tańczył krakowiaka?” dzieci wyruszyły z chopinowskiej Warszawy na szlak spotkań Frycka z kulturą wsi, poznając podstawowy krok krakowiaka. Było bardzo wesoło i tanecznie .
Chata wymysły pod lasem – wycieczka do Pomiechówka
„Chata wymysły pod lasem” w Pomiechówku to kolejne fantastyczne miejsce na mapie naszych przedszkolnych wycieczek. Cóż to był za „Wielki rwetes u Basi” – dzieci kisiły ogórki, szatkowały i kisiły kapustę, piekły ciasta ze śliwkami. W trakcie jesiennej wycieczki nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu, śpiewu oraz karmienia zwierząt z wiejskiej zagrody.
Wycieczka do Urzędu Pocztowego
Nasze Przedszkolaki uwielbiają wyprawy edukacyjne. Tym razem wyruszyły na pocztę, gdzie poznały zakres usług pocztowych, dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Dzieci napisały i wysłały kartki pocztowe z pozdrowieniami do rodziców. To będzie niespodzianka…;)
Warsztaty edukacyjne Różnorodność Świata Roślin
Nasze Przedszkolaki odwiedziły Polską Akademię Nauk Ogrodu Botanicznego w Powsinie i uczestniczyły w warsztatach edukacyjne pt. „Różnorodność świata roślin”. Który gatunek jest największy? Który posiada największe kwiaty? Który żyje najdłużej? Na te pytania dzieci poznały odpowiedzi właśnie na tych warsztatach.
Piesza wycieczka do sklepu warzywnego Jarzynka
Wycieczka przyrodnicza „Król ogrodnik”
W trakcie zajęć, dzieci dowiedziały się, że nawet sam król Jan III Sobieski z przyjemnością zajmował się ogrodami oraz dbał o to, aby zachwycały pięknem i oryginalnością. Dzieci poznały zasady tworzenia ogrodu barokowego. Dowiedziały się, czym są heliotrop, karczoch, tuberoza bądź lubczyk oraz jakie znaczenie w barokowym ogrodzie odgrywał kolor. Poznały również licznych sprzymierzeńców ogrodnika w świecie zwierząt.
Wycieczka przyrodnicza „Zielona wyprawa”
Dzieci z grupy „Brykające Tygryski” wyruszyły na swoją pierwszą, przedszkolną wycieczkę do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na lekcję przyrodniczą pt. „Zielona wyprawa”. Była to niezwykła wyprawa w świat parkowej przyrody. Dowiedzieliśmy się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w wilanowskich ogrodach oraz parku i jak je rozpoznać. Mieliśmy szansę poznać przystosowania zwierząt do życia na lądzie (w parku) oraz w wodzie (w Jeziorze Wilanowskim).